Obecnie przeważająca część społeczeństwa posiada powszechny dostęp do internetu. W sieci nieczęsto jesteśmy dostępni 24 godziny na dobę i korzystamy z niej za pośrednictwem wielu urządzeń, zarówno laptopa, jak i smartfonów. Na przestrzeni ostatnich lat coraz możemy również zauważyć coraz większą skalę przestępstwa w cyberprzestrzeni. Dotyczą one zarówno inwigilacji osób poruszających się po internecie a w skrajnych przypadkach nawet na kradzieży tożsamości. Czy istnieją sposoby, by chronić swoją prywatność w sieci? Co możemy zrobić by swobodnie czuć się, przeglądając ulubione strony internetowe i media społecznościowe? Poniżej przedstawiamy podstawowe wskazówki na zachowanie prywatności w sieci.

iURL - Prywatność w sieci

Sprawdź ustawienia prywatności w swoich mediach społecznościowych

Coraz więcej kradzieży tożsamości wynika z naszej nieuwagi podczas korzystania z mediów społecznościowych, jak Facebook, Instagram czy Twitter. To właśnie ustawienia prywatności, do których mamy dostęp w każdym z portali mogą uchronić nas przed przekazywaniem niepożądanych informacji do osób, które mogą je wykorzystać w sposób nieuczciwy. Pierwszy krok to zmiana ustawień konta na prywatne w taki sposób, by treści, które publikujemy były widoczne jedynie dla osób, które są naszymi znajomymi. Warto również zwrócić uwagę na inne serwisy, do których logujemy się, używając konta Facebook. Lista wszystkich takich serwisów jest dostępna w ustawieniach prywatności i warto monitorować ich listę.

Częściej używaj trybu incognito w swojej przeglądarce

Tryb incognito to doskonały sposób na ochronę swojej prywatności podczas codziennego surfowania po sieci. Czy ty również zauważyłeś, jak często pokazują Ci się oferty produktów, które niedawno przeglądałeś w sklepie internetowym? Roboty wszyte w wyszukiwarkę często gromadzą informacje o naszej aktywności w sieci i wykorzystują je do tworzenia spersonalizowanych reklam dla nas. Wykorzystując tryb incognito przeglądarki nasza aktywność nie jest śledzona i nie ma po niej śladu  w historii przeglądarki. Co więcej, po wyłączeniu przeglądarki tylko profesjonalista będzie wstanie odzyskać historię naszej aktywności w sieci. Tryb incognito to idealne rozwiązanie dla osób, które muszą wspólnie dzielić się jednym komputerem. Chcąc zachować prywatność i uniknąć sytuacji, w której ktoś sprawdza, czego szukaliśmy w internecie, korzystajmy właśnie z trybu incognito.

Zainwestuj w skutecznego antywirusa

Bez względu na to, jakie aktywności wykonujemy na swoim komputerze lub smartfonie, instalacja antywirusa powinna być jedną z pierwszych czynności, jakie wykonamy. Obecnie na rynku mamy dostęp do wielu programów antywirusowych, zarówno darmowych, jak i płatnych. Antywirus nie tylko chroni nas przed zagrożeniami płynącymi z korzystania z internetu, ale również zabezpiecza nas przed wirusami, spamem i innymi cyberzagrożeniami. Na antywirusie nie warto oszczędzać – w skali roku wydatek nie przekroczy 100 złotych a ryzyko awarii komputera lub kradzieży danych może nas kosztować znacznie więcej.