Kiedy rozpoczynamy aktywność w sieci internetowej, mamy dostęp do licznych witryn bardziej lub mniej atrakcyjnych. Liczne są także różnego typu serwisy z treścią bardziej lub mniej wartościową. A co jeśli sami chcemy tworzyć strony internetowe? Od czego zacząć i jakie czynniki trzeba wziąć pod uwagę, realizując tego typu działania dla siebie, czy też przyjmując liczne zlecenia od potencjalnych klientów?

Tworzenie stron

Od czego zacząć tworzenie witryny internetowej? 

Rozpoczynając realizację pierwszych projektów, warto jest skupić się na najważniejszych aspektach takich jak:

– kto jest odbiorcą strony internetowej?
– w jakiej branży i tematyce mamy się poruszać?
– jeśli chcemy widnieć wysoko w wynikach wyszukiwania, jakie słowa kluczowe są dla nas najważniejsze?
– jakie narzędzia wykorzystać do tworzenia stron internetowych?
– jakie zabezpieczenia zapewnić, by strona była chroniona przed ingerencją w kod źródłowy przez hakerów?

Tego typu pytań może być więcej, ale tutaj skupimy się na tym co najważniejsze.

Technologie wykorzystywane w przeglądarkach internetowych 

Aby Tworzyć strony internetowe nie trzeba dzisiaj już znajomości języków programowania. Jednak bardzo ważna jest znajomość przynajmniej podstaw takich języków skryptowych interpretowanych przez przeglądarkę internetową jak:

– HTML – język określający jakie elementy mają być na stronie,
– CSS – arkusz stylów, który odpowiednio formatuje układ i styl strony,
– JavaScript – język skryptowy pozwalający na dodawanie dodatkowych funkcji i jej dynamikę.
– PHP, który dobrze jest tez znać, a który interpretowany jest po stronie serwera i wyświetlany w przeglądarce.

Dlatego warto jest przed przystąpieniem do bardziej ambitnych projektów podszkolić się w wyżej wymienionych językach programowania.

Jeśli chcemy uniknąć ryzyka popełnienia błędu podczas tworzenia strony internetowej, zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa i pozbyć się wymogów znajomości wspomnianych języków, można użyć narzędzi upraszczających tworzenie stron internetowych.

Systemy zarządzania treścią – prostota i liczne narzędzia w jednym

Popularnie nazywane systemy CMS są bardzo dobrą alternatywą dla pisania kodu ręcznie z wykorzystaniem języków skryptowych. Tego typu technologie sięgają początków rozbudowanych stron internetowych i blogów, które mogły być od tej pory realizowane za pomocą kilku operacji i tak zwanego „przeklikania” odpowiednich opcji. Do najbardziej znanych CMSów zalicza się WordPress, Joomla i Drupal. Pierwotnie były w nich dostępne pojedyncze funkcje. Dzisiaj są to rozbudowane narzędzia z licznymi dodatkami i rozszerzeniami, wraz z rozbudowanymi szablonami i narzędziami ułatwiającymi tworzeni stron, aplikacji i sklepów internetowych.

Narzędzia No-Code i Low-Code, jako pomoc dla Web Developerów

Jeśli systemy CMS to dla nas za mało, a chcemy w szybki sposób utworzyć stronę, czy aplikację internetową, możemy skorzystać z narzędzi typu Low-Code czy No-Code. Są to systemy często oparte na zasadzie Drag and Drop, gdzie metodą przeciągnij i upuść mamy możliwość utworzenia prostej aplikacji za pomocą kilku kliknięć. Bardziej rozbudowane aplikacje wymagają podstawowej znajomości struktury baz danych, zarządzanie dostępem i uprawnieniami, oraz dobrymi praktykami tworzenia poprawnego interfejsu. Narzędzia typu No-Code, wyeliminowały zupełnie konieczność wpisywania kodu, ale ograniczyły w ten sposób wprowadzanie funkcjonalności, których nie przewidzieli twórcy tego typu rozwiązań. Tym czasem narzędzia Low-Code nie zrezygnowały z klasycznego podejścia, a to co możliwe wprowadziły jako automatyczne działania z pominięciem kodowania.

Liczne rozwiązania i technologie, nie zastąpią wiedzy i umiejętności twórcy, gdzie strony internetowe są dzisiaj na tyle dopracowane, że ich dostosowanie do różnych urządzeń i rozdzielczości ekranu za pomocą technologii responsywnych, pozwala na używanie ich wszędzie. Również grafika komputerowa i multimedia wykorzystywane przez strony internetowe, bez zdolności i talentu artysty, nie nabiorą smaku i estetyki. Dlatego do tworzenia stron, trzeba zabrać się z rozmysłem i uwzględnić trzeba także założenia wyszukiwarek internetowych, stosując poprawne zasady SEO i pozycjonowania. Często trudno jest udźwignąć jednemu programiście tylu aspektów, stąd też, często tego typu strony tworzone są przez całe zastępy Web Masterów.